Döviz

Yurt dışı portföy yatırımları rekor düzeyde

OKX Borsa

Yurt içi yerleşiklerin yurt dışı portföy yatırımları 2023’ün birinci çeyreğinde yaklaşık 3,5 milyar dolar oldu. Bu, son 17 yılın en yüksek düzeyi.

Ekonomim’den Şebnem Turhan’ın haberine nazaran yurt içi yerleşiklerin yurt dışı portföy yatırımları 2023’ün birinci çeyreğinde son yılların en yüksek düzeyine çıktı.

Merkez Bankası datalarına nazaran yurt içi yerleşiklerin yurt dışı portföy yatırımlarının toplamı 3 milyar 471 milyon dolar oldu. Bu, 2006’nın son çeyreğinde görülen 3,1 milyar dolardan beri görülen en yüksek düzey.

Bu yılın birinci çeyreğindeki yatırımlar geçen yılın birinci çeyreğine nazaran yüzde 52,3, son çeyreğe nazaran yüzde 26 arttı.

Ekonomim’e konuşan uzmanlara nazaran yurt dışındaki yatırım eserlerine ilginin artması, MB’nin yurt dışına döviz çıkarmaya getirdiği zorluklar ve parasını TL’de tutmak istemeyenlerle döviz geliri elde etmek isteyenler artışta tesirli oldu.

Bankacılık kesimi kaynakları da yurt içinde döviz geliri elde etme imkanının ‘döviz mevduatlarında azalmanın teşvik edilmesiyle’ kısıtlandığını ve kur muhafazalı mevduat (KM) dışında yol kalmadığını söyledi. Bu nedenle vatandaşlar döviz geliri elde etmek ve yurt dışına para transfer edebilmek için pay senedi ve tahvil yatırımlarına yöneldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu