Siacoin

Siacoin nedir?

OKX Borsa

Siacoin nedir?

Başlangıç ​​Rehberi

Sia, onu çalıştıran herhangi bir bilgisayarın dosyaları depolamak isteyen kullanıcılara kullanılmayan sabit disk alanı kiralamasına izin veren  bir kripto para birimi yazılımıdır. Bazen “sabit diskler için AirBnB” olarak markalanan Sia, teknoloji devleri Amazon veya Google tarafından sunulanlar gibi bulut depolama çözümlerine benzer, yalnızca bir şirkete verilerini yönetmesi ve depolaması için güvenmek yerine, kullanıcıları yazılıma ve dağıtılmış bir ağa güvenir. küresel bilgisayarların.

Bunu başarmak için, Siacoin ağı aracılığıyla depolanan dosyalar küçük parçalara bölünür, böylece herhangi bir sabit sürücüde her birinin yalnızca küçük bir kısmı depolanır. Dosyalar ayrıca şifrelenmiştir, böylece ağ kullanıcıları verilerinin yetkisiz erişime karşı güvende olduğundan emin olabilirler.Dosyaları başka bir Sia kullanıcısının sabit diskinde depolamak isteyenler, platformun yerel kripto para birimi olan Siacoin’i kullanarak ayrıcalık için ödeme yaparlar.

2020 itibarıyla Sia, 2 petabayttan (2.256 terabayt) fazla bir ağ kapasitesine sahiptir ve kabaca 333 düğüm operatörü ağı aktif olarak güvence altına almaktadır. Şu anda yaklaşık 766 terabayt dosya barındırıyor.

Siacoin fiyatı nekadar?

Siacoin’i kim yarattı?

Sia, geliştiriciler David Vorick ve Luke Champine tarafından 2013 yılında New York’taki Rensselaer Polytechnic Institute’ta bilgisayar bilimleri öğrencisiyken kuruldu.

Merkezi olmayan dosya depolama ağı fikrine ilk olarak 2013’te MIT’de düzenlenen bir hackathon’da sahip oldular. Sonraki yıl, Vorick ve Champine, Xiaolai Li ve Procyon Ventures gibi destekçilerin sağladığı 750.000 $’lık fonla desteklenen Nebulous Inc.’i kurdu. 

Siacoin nasıl çalışır?


Siacoin, Sia ağının para birimidir. Kiracılar, sabit disk alanlarını kullanmaları için ana bilgisayarlara Siacoin ile ödeme yapar ve ana bilgisayarlara yalnızca söz konusu dosyayı depoladıklarını kanıtladıktan sonra ödeme yapılır.Sia bu işlevselliği, fiyat ve çalışma süresi taahhütleri gibi ana bilgisayar-kiracı ilişkisinin parametrelerini oluşturan “dosya sözleşmeleri” adı verilen bir akıllı sözleşme biçimi kullanarak elde eder. Bu sözleşmeler genellikle 90 gün sürer ve ağ tarafından otomatik olarak uygulanır. Bir dosya sözleşmesi tamamlandığında, ev sahibinin iddia ettiği verileri depolama kanıtı olarak bilinen bir süreçte gerçekten sakladığını kanıtlaması gerekir; bu, bir ana bilgisayarı

 

Siafund nedir? 

Siacoin, kiracılar ve ev sahipleri arasında değiş tokuş edilen ve Sia’nın akıllı sözleşmelerini yerine getirmek için kullanılan kripto para birimidir. Ancak ağın başka bir belirteci de var, Siafunds. Siafunds, daha fazla kullanıcıyı katılmaya teşvik ederek Sia ağının büyümesini kolaylaştırır. Spesifik olarak, belirteçler, bir sözleşme tamamlandıktan sonra, kiracı ücretleri, bant genişliği maliyetleri ve ana bilgisayar teminatı dahil olmak üzere, sahiplerine her bir finansman kaynağından %3,9’luk bir pay alma hakkı verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu