Dünya

Rusya’ya yaptırım paketinde Çin’e ait yaptırım teklifi takviye görmedi

OKX Borsa

AB üye ülkeleri, 10 Mayıs’ta gerçekleştirilen toplantıda Rusya’ya yönelik yeni bir yaptırım paketini görüştü. Reuters’in haberine nazaran AB yetkilileri, yaptırım paketine Çin firmalarını dahil etme teklifinde bulundu. Lakin bu teklif, Almanya’nın takviyesini alamadı.

AB yetkilileri, Rusya’ya yönelik 11. yaptırım paketinde Çinli birkaç firmanın yer almasını ve “yaptırımı küçümseyen devletlerin ihracatını kısıtlamak” emeliyle yeni bir sistem oluşturulmasını önerdi. Lakin bu teklif, Almanya’da kaygı uyandırdı. Almanya, yeni yaptırımların Çin’i hedeflememesi gerektiği konusunda ihtarda bulundu. Öbür birtakım AB üye ülkeleri de Almanya’nın görüşüne katıldı.

Almanya hükümeti, Hamburg Limanı’nın terminallerinden Tollerort’un kritik altyapı tesisleri listesine dahil edildiği için geçen ay, bir Çin firmasının, Tollerort terminalinin paylarını satın almasını tekrar gözden geçireceğini ilan etmişti.

Alman hükümeti, 10 Mayıs’ta Çin ile varılan liman mutabakatını tanıyarak Çin firması Cosco‘nun, Tollerort’un yüzde 24,9’luk payını satın almasına müsaade verdi. Böylelikle taraflar, daha evvel yapılan mutabakatlarda rastgele bir değişiklik olmaksızın tekrar uygulamaya başlayacak.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Shu Yuting, dün yaptığı açıklamada, Çin ve Rusya’nın olağan ticari iş birliğini karşılıklı hürmet ve ortak kara dayalı kurallar üzerine sürdürdüğünü vurguladı.

Sözcü, Çin’in Ukrayna konusundaki tavrını daha evvel de tekraren tekrarladığını ve krizi fırsatçılığa dönüştürmeden çözme uğraşlarını sürdüreceğini belirtti. Ayrıyeten Çin ile Rusya ortasındaki iş birliği mazeretiyle, memleketler arası tüzel destekleri olmayan tek taraflı yaptırımlar ve “uzun kollu” idarelere karşı olduklarının altını çizerek AB’den Çin ile ortasındaki karşılıklı itimat ve iş birliğine değer vererek ilgili bahislerde dikkatli davranmasını beklediklerini tabir etti.

Kaynak: Çin Milletlerarası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu