Döviz

İngiltere’nin birinci çeyrek GSYİH dataları sonrası sterlin yükseldi, dolar düşüşte

OKX Borsa

Investing.com – ABD doları Cuma günü Avrupa ticaretinde düşüşe geçerek gecelik yararlarının bir kısmını geri verirken sterlin, İngiltere’nin birinci çeyrek büyüme bilgilerinin akabinde yükselişe geçti.

Dolar endeksi %0,1 düşüşle 101,785 düzeyinden süreç görürken bu hafta %1’in biraz altında kıymet kazanarak iki haftalık kayıp serisini sonlandırdı.

Perşembe günü açıklanan datalar, ABD’de işsizlik yardımı için başvuranların sayısının, geçen hafta 1,5 yılın en yüksek düzeyine çıktığını ve üretici fiyatlarının Nisan ayında ufak bir toparlanma kaydettiğini gösterdi.

Bu durum, Fed’in agresif nakdî sıkılaştırma döngüsüne Haziran ayında orta verebileceğini gösteriyor ki bu beklentiler, yılın büyük kısmında dolar üzerinde baskı yarattı.

Ancak dolar Perşembe günü, ABD borç tavanının yükseltilmesine ait belirsizlik nedeniyle endeksin 2 Mayıs’tan bu yana en yüksek düzeyine çıkmasıyla dayanak buldu.

ABD Lideri Joe Biden ve üst seviye milletvekilleri ortasında Cuma günü yapılması planlanan, hususla ilgili toplantı ertelendi ve borç tavanı yükseltilmediği takdirde ABD federal hükümetinin, faturalarını ödeyecek parası 1 Haziran’da tükenebilir.

ING analistleri bir notta, “Dün görülen dolar sıçraması bir ölçü konum kapatma ve konsensüsün altında kalan bilgilerin sonucuydu.” dedi ve ekledi:

Öte yandan Mart ayında %0,3 ile beklenmedik bir düşüşe karşın İngiltere’nin gayri safi yurt içi hasılasının 2023’ün birinci üç ayında %0,1 büyüdüğünü gösteren dataların akabinde sterlin/dolar, sıçrayarak %0,2 artışla 1,2535’e yükseldi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE), Perşembe günü faizleri 25 baz puan artırarak hala çift haneli sayılarda seyreden enflasyonla çabasında üst üste 12. faiz artışını gerçekleştirdi.

ING:

Euro/dolar %0,2 artışla 1,0930 düzeyine yükselirken dolar/yen ikilisi, yenin inançlı liman talebiyle haftalık küçük yararlar elde etmesiyle, %0,2 artışla 134,83 düzeyine yükseldi. AUD/USD ise %0,1 düşüşle 0,6694 düzeyine geriledi.

Çin ekonomisindeki toparlanmanın gücü ve suratına ait kuşkular nedeniyle Dolar/yuan 6,9463 düzeyine indi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu