borsa

Enerji Devinden Büyük Yatırım Hamlesi

OKX Borsa

Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş., yüksek teknoloji ve elektrifikasyon ürünleri stratejisi doğrultusunda Polatlı/Ankara’da Kontrolmatik markasıyla Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanları (GIS) üretim tesisi kurma kararı aldı. Toplamda 30 Milyon Amerikan Doları değerindeki yatırım iki fazda gerçekleştirilecek.

Tesisin kurulmasına yönelik 1.5 yıldır devam eden Ar-Ge, mühendislik ve prototip çalışmalarında 5 milyon Amerikan Doları harcandı. Uluslararası sertifikasyon için gönderilen prototipler, Kontrolmatik’in mevcut tesisinden çıktı. Testlerin Ocak 2024’te tamamlanması planlanıyor ve seri üretim 2024’ün 2. çeyreğinde başlayacak.

Şirket, Chint Electric Co Ltd ile iş birliği yaparak Türkiye’de 245kV Yüksek Gerilim GIS ürün teknolojisinin seri üretimi için teknoloji transferi ve lisans anlaşması imzaladı. Bu yeni ürün gamının Türkiye’de ilk olması bekleniyor ve ülke ekonomisine ithal ikamesi ve ihracat açısından katkıda bulunması hedefleniyor. Ayrıca, taraflar arasında Chint Electric’in diğer ürünlerinin Kontrolmatik markası altında üretilebilmesine yönelik stratejik bir partnerlik için iyi niyet anlaşması imzalandı.

Yatırım tavsiyesi değildir , kendi riskinizi gözeterek işlem yapınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu