Bitcoin

Bitcoin nedir ve nasıl çalışır?

OKX Borsa

Bitcoin nedir ve nasıl çalışır?

Bitcoin, herhangi bir merkezi kontrol veya bankaların veya hükümetlerin gözetimi olmadan çalışan dijital bir para birimidir . Bunun yerine eşler arası yazılım ve kriptografiye dayanır.

Halka açık bir defter, tüm bitcoin işlemlerini kaydeder ve kopyaları dünyanın her yerindeki sunucularda tutulur. Yedek bilgisayarı olan herkes, düğüm olarak bilinen bu sunuculardan birini kurabilir. Bir banka gibi merkezi bir güven kaynağına güvenmek yerine, bu düğümlerde kriptografik olarak kimin hangi kripto paraya sahip olduğu konusunda fikir birliğine varılır.

Her işlem ağa genel olarak yayınlanır ve düğümden düğüme paylaşılır. Her on dakikada bir, bu işlemler madenciler tarafından blok adı verilen bir grupta toplanır ve kalıcı olarak blok zincirine eklenir . Bu, bitcoin’in kesin hesap defteridir.

Geleneksel kripto paraları fiziksel bir cüzdanda tuttuğunuz gibi , sanal para birimleri de dijital cüzdanlarda tutulur ve bunlara istemci yazılımından veya bir dizi çevrimiçi ve donanım aracından erişilebilir.

Bitcoin’ler şu anda yedi ondalık basamağa bölünebilir: bir bitcoin’in binde biri mili olarak bilinir ve bir bitcoin’in yüz milyonda biri satoshi olarak bilinir.

Gerçekte, bitcoin veya cüzdan diye bir şey yoktur, sadece ağ arasında bir kripto  paranın mülkiyeti konusunda anlaşma vardır. Bir işlem yapılırken ağa fonların sahipliğini kanıtlamak için özel bir anahtar kullanılır. Bir kişi kendi özel anahtarını kolayca ezberleyebilir ve bunu yapmak için başka hiçbir şeye ihtiyaç duymaz.“beyin cüzdanı” olarak bilinen bir kavram olan sanal paralarını geri alın veya harcayın.

Bitcoin Güncel Fiyadır Nedir ?

 

Bitcoin paraya çevrilebilir mi?

Bitcoin, herhangi bir varlık gibi nakit olarak değiştirilebilir. İnsanların bunu yapabileceği çevrimiçi çok sayıda kripto para borsası vardır, ancak işlemler şahsen veya herhangi bir iletişim platformu üzerinden de gerçekleştirilebilir , bu da küçük işletmelerin bile bitcoin’i kabul etmesine olanak tanır. Bitcoin’de başka bir para birimine dönüştürmek için yerleşik resmi bir mekanizma yoktur.

Doğal olarak değerli hiçbir şey, bitcoin ağının temelini oluşturmaz. Ancak bu , ABD doları ve İngiliz sterlini gibi altın standardını terk ettiğinden beri dünyanın en istikrarlı ulusal para birimleri için geçerlidir .

Bitcoin’in amacı nedir?

Bitcoin, insanların internet üzerinden para göndermesinin bir yolu olarak yaratıldı. Dijital para birimi, merkezi kontrolden bağımsız olarak çalışacak ancak bunun dışında tıpkı geleneksel para birimleri gibi kullanılacak alternatif bir ödeme sistemi sağlamayı amaçlıyordu.

Bitcoinler güvenli mi?

Bitcoin’in arkasındaki kriptografi, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından tasarlanan SHA-256 algoritmasına dayanmaktadır. Evrendeki atom sayısından ( 10 78 ile 10 82 arasında bir yerde olduğu tahmin ediliyor) test edilmesi gereken daha fazla olası özel anahtar olduğundan (22 56 ) bunu kırmak, tüm niyet ve amaçlar için imkansızdır .

Birkaç yüksek profilli bitcoin borsasının saldırıya uğraması ve fonların çalınması vakaları olmuştur , ancak bu hizmetler her zaman müşteriler adına dijital para birimini saklamıştır. Bu durumlarda saldırıya uğrayan, bitcoin ağı değil web sitesiydi.

Teorik olarak, bir saldırgan var olan tüm bitcoin düğümlerinin yarısından fazlasını kontrol edebiliyorsa, o zaman tüm bitcoin’e sahip olduklarına dair bir fikir birliği oluşturabilir ve bunu blok zincirine yerleştirebilir. Ancak düğüm sayısı arttıkça bu daha az pratik hale gelir.

Gerçekçi bir sorun, bitcoin’in herhangi bir merkezi otorite olmadan çalışmasıdır. Bu nedenle, cüzdanındaki bir işlemde hata yapan kimsenin rücu hakkı yoktur. Yanlışlıkla yanlış kişiye bitcoin gönderirseniz veya şifrenizi kaybederseniz, başvuracak kimse yoktur.

Tabii ki, sonunda pratik kuantum hesaplamanın gelişi her şeyi alt üst edebilir. Kriptografinin çoğu, mevcut bilgisayarların yapması son derece zor olan matematiksel hesaplamalara dayanır, ancak kuantum bilgisayarlar çok farklı çalışır ve bunları saniyenin çok küçük bir bölümünde yürütebilir .

Bitcoin madenciliği nedir?

Madencilik, bitcoin ağını koruyan ve ayrıca yeni kripto paraların nasıl ortaya çıktığı süreçtir.

Tüm işlemler ağda herkese açık olarak yayınlanır ve madenciler , oluşturulması son derece zor ancak doğrulaması çok kolay olan bir kriptografik hesaplamayı tamamlayarak büyük işlem koleksiyonlarını bloklar halinde bir araya toplar . Bir sonraki bloğu çözen ilk madenci bunu ağa yayınlar ve doğru olduğu kanıtlanırsa blok zincirine eklenir. Bu madenci daha sonra yeni oluşturulan bir miktar bitcoin ile ödüllendirilir.

Bitcoin yazılımının doğasında, 21 milyon jetonluk sabit bir sınır vardır. Varoluşta asla bundan daha fazlası olmayacak. Toplam kripto para sayısı 2140 yılına kadar dolaşımda olacak. Kabaca her dört yılda bir yazılım, ödüllerin boyutunu azaltarak bitcoin madenciliğini iki kat daha zorlaştırıyor.

 

Bitcoin ilk piyasaya sürüldüğünde, basit bir bilgisayar kullanarak bile neredeyse anında kripto  para madenciliği yapmak mümkündü. Artık, güçlü ekipmanlarla dolu odalara ihtiyaç duyuyor, genellikle hesaplamalarda ustalaşan üst düzey grafik kartları, değişken bir bitcoin fiyatıyla birleştiğinde bazen madenciliği değerinden daha pahalı hale getirebiliyor .

Madenciler ayrıca hangi işlemlerin bir bloğa paketleneceğini seçerler, bu nedenle gönderici tarafından teşvik olarak değişen miktarlarda ücretler eklenir. Tüm kripto  paralar çıkarıldıktan sonra, bu ücretler madenciliğin devam etmesi için bir teşvik olarak devam edecek. Bu, Bitcoin ağının altyapısını sağladığı için gereklidir.

Bitcoin’i kim icat etti?

2008’de .org alan adı satın alındı ​​ve Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System başlıklı akademik bir tanıtım yazısı yüklendi. Herhangi bir kuruluş veya hükümetin kontrolünden bağımsız bir dijital para birimi için bir sistemin teorisini ve tasarımını ortaya koydu.

Satoshi Nakamoto adıyla anılan yazar şunları yazdı: “Geleneksel para birimleriyle ilgili temel sorun, onu çalıştırmak için gereken tüm güvendir. Merkez bankasına para biriminin değerini düşürmeyeceğine güvenilmelidir, ancak itibari para birimlerinin tarihi bu güvenin ihlalleriyle doludur.”

Ertesi yıl, makalede açıklanan yazılım tamamlandı ve halka açıldı ve 9 Ocak 2009’da bitcoin ağını başlattı.

Nakamoto, projeden çekilip kendi haline bıraktığı 2010 yılına kadar çeşitli geliştiricilerle proje üzerinde çalışmaya devam etti. Nakamoto’nun gerçek kimliği hiçbir zaman açıklanmadı ve yıllardır kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmadılar.

Artık yazılım açık kaynaktır, yani herkes kodu ücretsiz olarak görüntüleyebilir, kullanabilir veya katkıda bulunabilir. MIT dahil birçok şirket ve kuruluş yazılımı geliştirmek için çalışıyor.

Bitcoin ile ilgili sorunlar nelerdir?

Madencilik sisteminin aşırı derecede enerjiye aç olduğu da dahil olmak üzere, Bitcoin’e yönelik çeşitli eleştiriler olmuştur . Cambridge Üniversitesi’nin enerji tüketimini izleyen çevrimiçi bir hesap makinesi vardır ve 2021’in başında yılda 100 terawatt saatin üzerinde enerji tüketeceği tahmin edilmektedir. Perspektif olarak, 2016’da Birleşik Krallık toplamda 304 terawatt saat kullandı.

Kripto para birimi aynı zamanda suçla da ilişkilendirildi , eleştirmenler bunun karaborsa işlemleri yapmak için mükemmel bir yol olduğuna işaret ediyor. Gerçekte, nakit bu işlevi yüzyıllardır sağlamıştır ve bitcoin’in kamuya açık defteri aslında kanun yaptırımı için bir araç olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu