Crypto Gündem

Altın Yükselecek mi Düşecek mi? 19 Wall Street Analisti Açıklıyor

OKX Borsa

Bir kere daha, altın fiyat hareketi nötrde sıkışmış durumda. Birçok Wall Street analisti ve ferdi yatırımcıya nazaran, sarı metal daha yüksek olması beklenen büyük bir hareketi ateşleyecek bir katalizör bekliyor.

Yakın vadede altın konusunda yükselişteyim, çünkü…”

En son Kitco Haftalık Altın Anketi, ferdî yatırımcıların altında yükseliş eğilimini sürdürdüğünü gösteriyor. Ayrıyeten yatırımcılar, fiyatların 2.050 doların çabucak altındaki direnci yine test etmesini bekliyor. Birebir vakitte, Wall Street analistleri de eşit biçimde bölünmüş durumda. Birçoğu yatırımcıların kısa vadeli dalgalanma ile daha geniş trend ortasında ayrım yapması gerektiğini söylüyor.

Saxo Bank emtia stratejisi lideri Ole Hansen, piyasa sağlam temel takviye görmeye devam ettiği için yakın vadede altın konusunda “sabırla yükselişte” olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, piyasadaki akışlara da saygılı olduğunu kelamlarına ekliyor. Hansen, spekülatif konum alma kaynaklı volatilitenin, yatırımcıların ABD dolarındaki açığa satışlara reaksiyon vermesiyle önümüzdeki hafta altın fiyatlarını muhtemelen düşüreceğini söz ediyor. Hansen, altının 1.950 doların üzerinde takviye bulduğu sürece altın fiyatlarının sağlam bir yükseliş trendinde kalmaya devam edeceğini de kelamlarına ekliyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

2.000 dolar ya da altına gerçek bir düzeltmenin tasa kaynağı olduğunu düşünmüyorum. Rastgele bir satışın, görünümdeki temel bir değişiklikten fazla muhtemelen konum odaklı olacağının farkındayım.

Yatırımcılar, altın için daha yüksek bir fiyat ödemeye istekli!

Walsh Trading’de ticari riskten korunma eş yöneticisi olan Sean Lusk ise yakın vadede altın konusunda düşüş eğiliminde olduğunu söylüyor ve son altı ayda elde edilen karlar göz önüne alındığında bir düzeltmenin sağlıklı olacağını ve şaşırtan olmayacağını ekliyor. Lusk, 1.950 dolar düzeyini de izlediğini belirtiyor. Lakin bu düzeye ulaşmadan evvel düşüşlerin satın alınmasının olası olduğunu kaydediyor. Lusk, geniş tabanlı ekonomik belirsizliğin kıymetli metal için sağlam bir takviye sağladığından bahsediyor. Bu nedenle altın üzerinde uzun vadeli yükselişini sürdürdüğünü söylüyor.

Lusk, yatırımcıların altının nereye gittiğini bilmek istiyorlarsa, yalnızca geriye dönük gelecek ay fiyatlarına bakmaları gerektiğini söz ediyor. Analist, altın piyasasının şu anda kontango içinde olduğunu ve Aralık vadeli süreçlerin 2.071 dolar civarında süreç gördüğünü belirtiyor. Haziran vadeli altın kontratları ise şu anda 2.016 dolar civarında süreç görüyor. Buradan hareketle analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasa bize yatırımcıların ilerleyen periyotlarında külçe için daha yüksek bir fiyat ödemeye istekli olduğunu söylüyor. Piyasalar, zayıf ekonomik şartların Federal Reserve’i yıl sonuna kadar faiz oranlarını düşürmeye zorlamasını bekliyor.

Altın anketinde boğalar ve ayılar istikrarda duruyor

Bu hafta Kitco Altın Anketi’nde 19 Wall Street analisti oy kullandı. Beraberlikle sonuçlanan oylamada, hem düşüş hem de yükseliş durumları sekizer oy (%42) oy aldı. Tıpkı vakitte, üç analist (%16) gelecek hafta için altın konusunda nötr kaldı.

Bu ortada, iştirakçiler online anketlerde 665 oy kullandı. İştirakçilerin 382’si (%57) altının önümüzdeki hafta yükseleceğini düşünüyor. Öteki 162 kişi (%24) altının düşeceğini varsayım ediyor. 121 kişi (%18) ise yakın vadede nötr olduğunu tabir ediyor. Anket ayrıyeten, ferdî yatırımcıların ortalama olarak altın fiyatlarının önümüzdeki hafta 2.046 dolar civarında kapanacağını düşündüklerini gösteriyor.

Bu gelişme, parlak metal için bir geri çekilme yaratacak

Resesyon endişeleri artmaya devam ederken altın inançlı liman ilgisinden faydalanmaya sürdürüyor. Birtakım analistler birincil itici gücün Federal Rezerv’in para siyaseti ve bunun ABD doları üzerindeki tesiri olmaya devam ettiğini belirtiyor. Analistler, Merkez Bankası’nın para siyasetlerine ait piyasa beklentileri değiştikçe, muhtemelen altının zorlanmaya devam edeceğini söylüyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, piyasalar bu yılın ikinci yarısında faiz indirimlerini fiyatlamaya devam ediyor. Bununla birlikte, Fed enflasyon yüksek seyrettiği için faizleri düşürmeye hazır olmadığının sinyalini verdi.

Analistler, piyasaların birinci faiz indirimini yılsonuna ya da 2024’e çekmeye başlaması halinde ABD dolarının bir ölçü bedel kazanacağını belirtiyor. Bu bağlamda Forex.com’da kıdemli piyasa stratejisti olan James Stanley, şu yorumu yapıyor:

ABD doları, direnci test ediyor ve birkaç aydır takviyesini koruyor. Bence DXY’de daha yüksek fiyatların test edildiğini göreceğiz. Bu da altın için bir geri çekilme yaratacak. Böylelikle sarı metal 2.000 doların altını test edecek. 1.981 dolarda hayli büyük bir dayanağım var. Bu yüzden oraya nasıl reaksiyon vereceğini görmek istiyorum.

Altına nötr bakanlar nedenlerini açıklıyor

Barchart.com’da kıdemli piyasa analisti olan Darin Newsom, haftalık oylamada tarafsız olmaktan nefret ettiğini söylüyor. Lakin izlediği momentum göstergelerinin nispeten yatay olduğunu belirtiyor. Newsom, “Görünüşe nazaran altın, ay sonuna yaklaşana kadar bu bölgede kalmak isteyebilir. Muhtemelen, akabinde nakit endeksi için uzun vadeli aylık grafikte ne olacağını göreceğiz” diyor.

Adrian Day Asset Management’ın lideri Adrian Day de yakın vadede altın konusunda nötr olduğunu açıklıyor. Lakin fiyatların yükselmeye başlamasının yalnızca bir vakit problemi olduğunu söylüyor. Bu nedenle, şu açıklamayı uygun görüyor:

ABD iktisadının bir resesyona gerçek gittiği ve finans dalında hala sıkıntılı şirketler olduğu açık. Birincisi olmasa da ikincisi, Fed’in enflasyon daima olarak %2 gayesinin altına düşmeden evvel duraklamasına neden olacak. Bu da altın için çok yükseliş senaryosu. Bir kırılmadan evvel bir ya da iki hafta daha bu türlü gidip gelmeler göreceğimizden şüpheleniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu